cheepers ایران اسلامی مجلس شورای اسلامی

cheepers: ایران اسلامی مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی اخبار اقتصادی منابع نفتی و گازی شکوفایی پیشرفت کشور

گت بلاگز وب‌گردی خواب آورهای شگفت انگیز

هیچ کس نمی خواهد تمام شب را با بی خوابی و مبارزه و تقلا جهت به خواب رفتن سپری کند.

خواب آورهای شگفت انگیز

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، هیچ کس نمی خواهد تمام شب را با بی خوابی و مبارزه و تقلا جهت به خواب رفتن سپری کند. در این نوشتار راهکارهایی جهت کمک به حل این مسئله و خواب راحت تر نشان داده می شود که می توان با انجام یک و یا چند مورد از آن ها قبل از خواب، این مسئله را به حداقل رساند و یا به آن خاتمه داد.

عبارات مهم : کافئین

دوش آب گرم

تحقیقات نشان داده است که دمای بدن به طور طبیعی در شب کم کردن می یابد. این حالت دو ساعت قبل از خواب شروع می شود و حدود ساعت 4 تا 5 صبح آخر می یابد. هنگامی که در معرض آب گرم قرار می گیرید، دمای بدن زیاد کردن می یابد و خشک کردن سریع بدن و خنک شدن آن می تواند باعث آرامش و کمک به خواب راحت گردد.

اگر قبل از خواب بتوانید دمای بدنتان را 1 تا 2 درجه زیاد کردن دهید، احتمال افت سریع تر دمای بدن در هنگام خواب زیاد خواهد شد و بدینوسیله می توان خواب عمیق تری را تجربه کرد. البته به عقیده ی محققین استفاده از وان آب گرم به مدت 20 تا 30 دقیقه می تواند اثر زیاد و بهتری داشته باشد، ولی همچنین اذعان داشته اند که استفاده از دوش آب گرم نیز می تواند موثر باشد.

کاهش میزان نور

در آخرهای بعدازظهر و یا هنگام غروب آفتاب، بدن انسان شروع به آزادسازی هورمون ملاتونین می کند که این عمل باعث آماده سازی تدریجی بدن جهت ورود به مرحله ی استراحت و خواب می شود. ولی باید توجه داشت که این تصویر العمل هنگامی رخ می دهد که محیط اطراف نیز نشانه هایی دال بر ورود به وقت مورد نظر را داشته باشند.

دانشمندان معتقدند افرادی که از مسئله کم خوابی زحمت می برند، نباید از نوشیدنی های کافئین دار از عصر به بعد استفاده کنند

به گفته ی محققان «ملاتونین هورمون تاریکی است و رابطه ی خوبی با نور ندارد» . جهت تسهیل در این کار می توان از حدود ساعت 9 تا 10 شب نور محیط منزل را کم کرد. با انجام این کار، بدن جهت ورود به مرحله ی خواب و داشتن خوابی عمیق و مناسب آماده می شود.

اختصاص لباس خواب

با پوشیدن لباس مناسب و مشخص جهت خواب می توان به بدن جهت تشخیص راحت تر وقت خواب کمک کرد. تحقیقات نشان داده است که ایجاد یک عادت منظم شبانه قبل از رفتن به رختخواب می تواند به بدن یاری کند تا راحت تر وارد مرحله ی خواب گردد؛ به عنوان مثال پوشیدن پیژامه خواب و یا مسواک زدن دندان ها قبل از خواب می تواند از جمله ی این عادات بافایده و موثر باشد.

اجتناب از مصرف محرک ها از عصر به بعد

عدم مصرف قهوه و نوشیدنی های کافئین دار از عصر به بعد می تواند باعث ورود راحت تر بدن به مرحله ی خواب گردد. دانشمندان معتقدند افرادی که از مسئله کم خوابی زحمت می برند، نباید از نوشیدنی های کافئین دار از عصر به بعد استفاده کنند، لیکن این ماده تا مدت وقت بسیار زیادی در بدن باقی می ماند و باعث بی خوابی می شود. تحقیقات نشان داده که حتی قهوه های بدون کافئین نیز درصدی کافئین دارند و در نوشابه ها نیز کافئین وجود دارد.

از دیگر محرک های بی خوابی می توان به نیکوتین اشاره کرد. سیگار کشیدن قبل از خواب باعث بی خوابی می شود، لیکن این کار باعث زیاد کردن ضربان قلب و قرار گرفتن مغز در حالت هشدار می شود که این حالت می تواند باعث اختلال خواب گردد.

عدم استفاده از لوازم الکترونیکی

شاید دوست دارید قبل از خواب به وسیله ی گوشی با دوستانتان مکاتبه یا ارتباط داشته باشید، ولی توجه کنید که این کار می تواند باعث طولانی تر شدن مرحله ی ورود به خواب گردد. نور آبی صفحه نمایش های روشن مانند تلویزیون ، موبایل، رایانه و تبلت می توانند به عنوان عوامل مهم بی خوابی به شمار آیند. لذا بهتر است از استفاده ی آن ها در این وقت اجتناب کرد.

می توان از حدود ساعت 9 تا 10 شب نور محیط منزل را کم کرد. با انجام این کار، بدن جهت داشتن خوابی عمیق و مناسب آماده می شود

بهتر است قبل از خواب با انجام کارهایی نظیر مطالعه در یک مکان آرام غیر از رختخواب، سرعت فعالیت مغز را کم کردن دهید. عالی ترین کار این است که دو ساعت قبل از خواب، تماشای تلویزیون و استفاده از رایانه را متوقف کنید.

پوشیدن جوراب

اگر سردی پاها مخصوصا در زمستان باعث بیدار ماندن و کندی روند خواب می شود، پوشیدن جفت جوراب نرم و گرم نگه داشتن پاها می تواند راهکار بسیار خوبی باشد. تحقیقات نشان داده است که این پوشش و لایه ی اضافی می تواند باعث اصلاح گردش خون در اندام ها و در نتیجه کمک به زیاد کردن سرعت ورود به مرحله ی خواب شود.

کاهش مصرف غذا و نوشیدنی در شب

یک وعده سنگین غذایی می تواند باعث زیاد کردن مدت وقت کار دستگاه گوارش شود و این در حالی رخ می دهد که سایر اعضا و اندام ها در حالت آماده باش جهت استراحت و یا نیمه بیدار قرار دارند. حتی استفاده از مشروبات الکلی با اینکه ممکن است باعث خواب آلودگی شود، ولی موجب اختلال خواب و ممانعت از ورود به مرحله ی خواب عمیق و با کیفیت خواهد شد.

حتی نوشیدن زیاد مایعات در شب می تواند باعث تکرر ادرار (خصوصا در افراد میانسال و مسن) و بی خوابی گردد. به همین علت دانشمندان توصیه می کنند در صورت امکان شب ها مایعات کمتری بنوشید.
منبع:تبیان
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: کافئین | تحقیقات | کم خوابی | استفاده | بی خوابی | خواب کافی | خواب آور | راحت به خواب رفتن

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog